1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Hradubice 02/1

25. září 2011 v 10:03 | Ann |  Výtvory
Druhá část Hradubic. Ať to tu přibývá. Henri Hofmann poprvé v Hradubicích, píše se 8.1.1940, přeji příjemné čtení.Nezapomenu na svůj příjezd do Hradubic. To co mi řekli, či spíše neřekli o onom městě, by se dalo nazvat milosrdným rozloučením. Můj příjezd zřejmě nebyl očekáván, neboť mě nikdo na nádraží nečekal. Ve špinavé, poměrně velké hale se pod proskleným stropem hemžily jen hloučky Čechů. Zeptal jsem jednoho Čecha jak se dostanu na německé velitelství.
"Jděte na západ až k hranicím a tam už se doptáte." zněla jeho ryze česká odpověď. V Berouně jsem měl pověst důstojníka příjemného k většině prostých lidí, kromě komunistů (a později kolaborantů), protože jsem nebyl zatrpklý, poslal jsem ho ke všem čertům a vyšel před budovu. Stálo tam jediné auto- naše. Na předním skle byla cedulka: "Vážený pane kapitáne, přijdu hned, jsem na obědě. T.E." Tento vzkaz mě vytočil. Ať byl pan T.E. kdokoli měl naprosto nevojenský přístup. Zřejmě je to nějaký flákač, přítel kolaborantů a kdovíco ještě. Brzy jsem však poznal svůj omyl. Jestli nadporučík Theo Engles byl flákač, rozhodně nebyl přítel kolaborantů. Ač jsem se s ním později často názorově rozcházel, tehdy mi byl pomocnou rukou a nejbližší osobou v tomto nepřátelském městě.
Když jsme se dostali až na velitelství, Engles - samozřejmě dokonale vojensky- vešel do místnosti velitele města, aby mě ohlásil. A o chvíli později jsem sám spatřil plukovníka von
Harmela. Díval jsem se na něj jinak než nyní, o více něž pět let později, neudělal na mě dobrý první dojem, ač v mnoha směrech správný. Už po několika týdnech (nebo dnech?) jsem však zjistil proč to tak bylo. Jak by vám bylo, kdybyste byli velitelem nejhorší posádky v Protektorátu? Navíc, všichni ostatní věděli, že jsme nejhorší a každý malý úspěch byl plus. O dva roky později řekl jistý kapitán: "Alespoň na to nejsme hrdí." A naprosto neschopný poručík Schmidt to řekl takto: "Že jsme nejhorší? Jawohl!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama