1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Anna Bolena- recenze

27. října 2011 v 17:46 | Ann |  Výtvory
Pár slov o Donizettiho opeře Anna Bolena, která letos zahajovala sezónu přímých přenosů z New Yorkské metropolitní opery. Mám to štěstí a bydlím minutu cesty od jednoho z mála českých kin, kde se promítají opery.


V roli Anny Bolenyový byla ten večer Anna Netrebko. Už to dávalo tušit, že ten večer bude stát za to (však to taky není nic levného), protože Netrebko patří k opravdovým operním hvězdám současnosti. Já se s ní poprvé setkala loni, když hrála Norinu z Dona Pasquala (je to jedna z mých nejoblíbenějších oper, také ji napsal Donizetti a je to prvotřídní komedie, zde je malá ukázka). I když i další učinkující byli skvělí, jejich jména mi nic neříkala, ale třeba takový Jindřich VIII. neměl, až na hnědé vlasy (ve skutečnosti byl zrzek), chybu.
Děj se odehrává v roce 1536- dvořané si začínají říkat, že s chudinkou královnou Annou to asi nedopadne moc hezky, protože Jindřich se zřejmě zakoukal do jiné ženy. Nikdo neví, že je jí Jana Seymourová, Annina dvorní dáma a přítelkyně. Jana sama má kvůli Anně výčitky svědomí a když se jí královna svěřuje se svými obavami, způsobených tím, že král miluje jinou, je z toho málem na mrtvici. Páže Smeton zpívá píseň, která Anně připomíná její mládí a první lásku. Zde stojí za zmínku, že Smetona zpívala mladá dáma, osobně mám tento "crossdressing" docela ráda, jen si pak nesmím onoho "mužského" hrdinu příliš oblíbit, potom si připadám jako blbec. (Skvělým dalším příkladem je Isolier z Le comte Ory (Hrabě Ory), Smeton vypadal trochu jako jedna slečna ze Tří králů, byla to ta švihlá co ji čekal lágr, nevím jak se herečka jmenuje.)
Jana má schůzku s Jindřichem, ten ji slibuje, že až to vyřídí s Annou, vezme si ji a opakuje Janě jak ji miluje. Jana řekne, že to musí být jejich poslední tajná schůzka. Odpověď opět připomněla, že Donizetti má smysl pro humor: "Dobře, příště se budeme scházet všem na očích." odpovídá anglický král, Jindřich VIII.
Jindřich v té době povolal zpět do Anglie Richarda Percyho, Annina dávného ctitele (mimochodem, byl docela pěkný), který musel opustit zemi. Setkává se s Anniným bratrem Rochefortem a ten mu vypráví, že sestřička v roli královny dvakrát spokojená není. Přichází Jindřich s Annou. Ta je zcela vyvedena z míry Percyho přítomností, zatímco ten se jako cvok rozplývá nad tím, že ji vidí.
Smeton, mladý, nepříliš chytrý a po uši zamilovaný do královny, jde do královniných komnat vrátit zcizený medailon s podobiznou. Ještě chvíli otálí s vrácením medailonu, pak je nucen se skrýt, protože přichází Anna s bratrem. Ten ji přemlouvá, aby si dala schůzku s Percym, že ten, chudáček, je bez ní nešťastný, atakdále. Anna nakonec svolí a přichází ctitel, který jí vyznává lásku, Anna ho však žádá ať odjede a najde si jinou. Percy pak celý nešťasný tasí meč a už to vypadá, že ji chce zabít, Smeton mezi ně vpadne také s mečem, s Annou to sekne a do toho ještě příchází král. Smeton mu pokazil plány, protože doufal, že Annu a Percyho nalezne osamotě (a v nejlepším). Nalezne u něj odcizený medailon a nechá ho zatknout spolu s párem. A tím končí první dějství.
Pak máme půl hodiny na to, abychon se strachovali o osudy trojce a znovu a znovu si četli, co nás v druhém dějství čeká.
Annu zavřeli v jejích komnatách, tam ji její dvorní dámy ujišťují, že k ní budou loajální. Když odejdou přichází i Jana, která se až doposud neukázala. Snaží se jí přesvědšit ať se přizná k lásce k Percymu, protože král pak nebude mít důvod ji popravit a prostě zruší manželství. Pak se přizná, že ona je královou milenkou. Anna ji prokleje, když však vidí, že Jana má opravdové výčitky, odpouští jí a svou zlobu přemisťuje na krále.
Peerové litují zatčených. Smetona právě odvádějí od výslechu, kde řekl, že je Anniným milencem. Podle mě vypadal, jako by si ho podalo gestapo. Percy mluví s Rochefortem, který byl také zatčen. Anna a Percy jsou odvedeni k výslechu. Jana se snaží přemluvit krále, aby Anna nebyla popravena, Jindřich si ji však nevšímá. Podle rozhodnutí rady mají být všichni popraveni.
Všichni odsouzení se setkávají. Anně z toho všeho trochu hráblo a zapomněla na současnost- vzpomíná na svou svadbu, na lásku k Percymu, má výčitky svědomí. Okolo stojící dámy jí litují. Smeton, který stále vypadá jako kdyby si ho podalo gestapo, má rovněž výčitky svědomí, protože jeho výpověď Anně jedině uškodila. Jsou slyšet výstřely z děla a zvony, Anna procitá a proklíná nový královský pár. A se vztyčenou hlavou jde vstříc popravě.
Tentokrát jsem si uměním nezpůsobila depresi, jako třeba u Dona Carlose (to bylo tak smutné, že mi to zkazilo celou neděli), ale bylo to silné. Mám jisté pochybnosti, že se to ve skutečnosti stalo takhle, ale bylo to pěné. Už se těším na sobotu- bude Don Giovanni od Mozarta a zpívá tam můj miláček Kwiecien. Takže se můžete těšit na další mizernou recenzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BenyW BenyW | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:46 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 WaclawY WaclawY | E-mail | 17. ledna 2017 v 19:34 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na sestiplosnik.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

3 FelixJ FelixJ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:48 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama