1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Recenze knihy "Z neznámých důvodů"

1. října 2011 v 15:21 | El |  Výtvory
Autorka: Zdena Frýbová
Rodiče Anny Berkové jsou oba dva významní a velmi talentovaní mladí architekti. Žijí jen pro práci a to, že mají devítiletou Aničku si sotva uvědomují. Paní Berková je velmi krásná, inteligentní a schopná žena, která si svůj život umí zařídit. Bohužel, její sestra Lucie nikoliv. Nemá nikoho kromě jí a "přítele" Marka. Vůbec si ale nepřipouští, že Marek o ní nestojí a donutí ho jít s ní na návštěvu k Berkovým. Tam se mladý doktor seznámí s holčičkou, která ho okouzlí a připoutá ho k sobě. Setkal se s Ankou.


Anka přirozeně trpí nedostatkem zájmu, a paní Berková jí tedy občas předává do rukou hodné tetě, která žije v ulici sama. Je to rodilá Francouzka co nikdy nemohla mít děti, a Aničku si zamiluje. Jelikož dívenka je velmi bystrá, brzy jí teta začne učit Francouzky, a Berkovým se jeví příležitost, jak se Aničky zbavit na ještě větší dobu. Nacpou jí k tetě a později jí umožní studium ve Francii, kde se Anka seznámí s panem Dutourdem a jeho rodinou. Stane se nejlepší kamarádka jejich dcery a obě se nadchnou pro práci pana Dutourda který je biochemik. Slíbily si, že každá z nich se stane slavnou biochemičkou, a to se taky za několik let splnilo.

Když bylo Ance patnáct let, rodiče jí tragicky zahynuli v autě. Neměla nikoho, teta co jí učila Francouzky zemřela. Jediný žijící příbuzný byla tedy teta Lucie, co stále uháněla Marka, ale ta jí neměla ani trochu ráda. Marek Aničce od návštěvy před šesti lety často volal, a tak se jevilo přirozené, že Ance nabídl, aby u něj žila. Ta jeho nabídku přijmula a postupem měsíců se z nich stal velmi dobře fungující pár. Jednoho dne, po vystudování VŠ, ale Anička zmizela, na stole nechala jen dopis, že si našla jiného přítele. Marek tomu absolutně nerozumí, a jeho život je v troskách.

Anka nastoupí do ústavu Teoretické a aplikované biochemie, kde se velmi rychle pro svou až dětinskost zabydlí. Nadřízený Prokop z nejdříve není příliš nadšený, Anička je stejně jako on paličatá, neústupná a výbušná. Jenže je také nesporně talentovaná a inteligentní, a tak jí přijme do své laboratoře zabývající se antimetabolity. Za rok si Prokop sežene dva svérázné biochemiky, Zámiše a Forejta, a spáruje je s Aničkou. Ta s nimi bezvadně vychází a přichází jejich první velký úspěch - vymysleli nový, levný a rychlý test na teratogenicitu (škodlivost látek na plod vyvíjející se v těle matky). Anka se seznámí s manželkou Prokopa, Hedou a jejich čtveřice každý týden jezdí na chatu a Anička se začíná vzpamatovávat z šoku, kvůli kterému opustila Marka. Je si jistá, že už nikdy nebude moct žít s mužem. To se ale změní, když potká ředitele ústavu. Nakonec se spolu domluví, že se vezmou, protože z toho každý bude něco mít. On totiž pan ředitel je minulosti velmi pošramocená bytost. Za několik let manželství se to projeví, a Anka ho uvážlivě zabije.

Knížka Z neznámých důvodů mě nadchla od začátku do konce. Je to podobný žánr, jako romány od Artura Hayleye, pojednávají o pracovním prostředí, jehož pozadí je velmi dobře prozkoumáno. Spisovatelka Z. Frýbový v knize mapuje příběhy několika lidí a charaktery jsou dost propracované. Kupříkladu Anka, to je strašně svérázná bytost. Při čtení jsem jí nejdřív měla hodně v oblibě, ale postupem času už sem jí tolik ráda neměla, protože byla dost dětinská a lidi kolem sebe absolutně nerespektovala. Přesto, na konci knihy mi došlo, že to vlastně byla chudák holka. Celkově je tenhle sociologistický román od začátku do konce napínavý, a i přes rozsah (500 stran) je stále čtivý. Chvílemi bylo obtížné zorientovat se v množství cizích názvů, a tak se přeskakovala části, kdy někdo zaujatě vyplácí o složitém biochemickém problému. Jinak ale za sebe musím vřele doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama