1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Don Giovanni- recenze

5. listopadu 2011 v 15:32 | Ann |  Výtvory
Rozkošná Mozartova opera, už bych neměla bych se flákat a napsat zmiňovaného (a slibovaného) úžasného Dona Giovanniho. Přenos v NY 29.10. ...Stejně jako u Anny jsem měla citový vztah k představiteli Dona Giovanniho. Mariusz Kwiecien má jednak úžasný hlas, jednak vypadá naprosto skvěle - co víc si přát. Stejně jako Netrebko i Kwieciena znám z Dona Pasquala, kde ztvárnil doktora Malatestu (ukázka k Anně je asi nejlepší, dobrá je ale i tato).
Zde byl Kwiecien v roli bezcharakterního prevíta, jehož životní náplní je svádět ženské. Další skvělou postavou je jeho sluha. Je to takový dobrý houževnatý živočich, který si ustavičně říká, že tohle je poslední kapka, ale nikdy život (zaměstnání) nezmění. Jednou v noci sluha hlídkuje před komturovým domem a stěžuje si na špatný život sluhy. Vyběhne Donna Anna, maskovaný Don Giovanni, který se jí snaží svést a následně i Annin otec. Ten vyzve neznámého na souboj a Giovanni neochotně svolí. Komtura zabije a se sluhou utečou. Anna a její snoubenec Don Ottavio přísahají neznámému pomstu.
Goivanni a sluha Leporello narazí v ulicích na mladou dámu. Je to Donna Elvíra, jedna z Giovanniho bývalých, která však má o dost silnější vůli, než většina jiných slečen. "Jestli se ke mě nebude ten bídák chtít vrátit, vyrvu mu srdce z těla!" Giovanni jí chce uklidnit, ale pak uteče. Leporello ukazuje Elvíře sešit se seznamem žen, které Giovanni svedl a vypráví, kde má jeho pán kolik ženských ("V Itálii 600, V Německu..."). Měla jsem co dělat, abych neřvala smíchy a chovala se jako zbytek kina.
Vidláci Venkovani zatím mají srandy dost. Masetta a Zerlina mají svadbu a zatím vypadají jako idilický pár. Přichází jim "poblahopřát" i Giovanni a přesvědčuje nevěstu ať nechá ženicha. Zve venkovany do svého paláce, odchází i naštvaný ženich (je to mimochodem děsný vztekloun) a zůstávají Zerlina s Goivannim. Přichází však Elvíra a kazí svému bývalému milenci večer. Ten ji prohlašuje za šílenou jak před Zerlinou, tak i Annou a Ottaviem, kteří se tam připletou. Nakonec Goivanni odchází do paláce a Anna v něm v poslední chvíli poznává vraha svého otce. Opět mu s Ottaviem přísahají pomstu.
Venkované slaví v paláci a Giovanni doufá, že se ožerou natolik, že se bude moct zmocnit nevěsty, aniž by to vzali navědomí. Přicházejí i Anna, Elvíra a Ottavio v maskách a Giovanni a sluha je z balkónu nadšeně vítají (neví co je čeká). Zerlina a Masseto se zatím hádají. Ženich se nakonec schová a zabrání Giovannimu, aby se Zerliny zmocnil. Znovu se o to pokusí v paláci a při tančení ji odtáhne do vedlejší místnosti. Nevěsta však začně řvát o pomoc jak tur a Giovanni vše svede na Leporella. Maskované trio prozradí totožnost a spolu s párem obviní Giovanniho z mnohých nepěkných věcí. Tomu se však podaří uprchnout. První dějství končí a hon na dona začíná!
V pauze máme dost možností probrat vše s Verou a nasmát se znova některým perlám (ten zápisník mě odrovnává ještě teď). Noční můrou každé, opravdu každé, pauzy jsou záchody. Naše kino není velké a na dámách jsou jen dvě kabinky. Vzhledem k tomu, že takhle opera je tak populární, byla i větší návštěvnost než obvykle a záchody byly obsazeny celou půlhodinovou pauzu. No nic, je to jediný detail, který mě štve na každé opeře. Vera říkala, ať píšu nějaké osobní dojmy. Krom odboček v ději mě napadlo jen tohle...
Giovanni chce svést Elvířinu komornou (to bude mít Elvíra radost). Vymění si s Leporellem kabát, aby vypadal jako vidlák a chce jí zazpívat serenádu. Na balkóně se však objevuje Elvíra. Zde nastává další moment, u kterého jsem málem řvala smíchy. Giovanni se schová a šeptá Leporellovi, který v jeho šatech vypadá jako on, co má dělat. Ten nemá příliš šarmatní vystupování a Elvíra má štěstí, že nevidí jak se např. při neohrabaném máchnutí rukou zatvářil. Nakonec si s ním výjde na procházku. Ani teď Giovanni nemá pokoj (i když se zbavil Elvíry i Leporella) - přicházejí venkovani, pevně rozhodnutí ho najít a zabít. V přestrojení za sluhu je posílá různými směry. Masseta chvíli pozdrží a pořádně ho zmlátí a utíká do noci. Masseta najde Zerlina a utěšuje ho, velmi dojemná a chvílemi vtipná scéna.
Leporello přemýšlí, jak se zbavit Elvíry. Když už to vypadá na zdařilý pokus o útěk, objeví se Anna, Zerlina, Ottavio a Masseto. Chtějí ho zamordovat, protože ho mají za Giovanniho a tak odhalí svou pravou totožnost. Elvíru tím sice naprosto šokuje, ale nic s tím nemůže dělat, protože sluha uteče. Ottavio přísahá Giovannimu pomstu (zase), odchází ho hledat. Elvíra, která je stále do Giovanniho zamilovaná, je nešťastná z toho, že má být zabit.
Giovanni a Leporello se setkávají na hřbitově. Giovanni je celý rozjařený, ale neznámý hlas ho varuje, že do rána ho smích přejde. Narážejí na sochu zavražděného komtura. Giovanni nezná meze zábavy a prostřednicvím sluhy pozve sochu na hostinu. K jejich překvapení socha pozvání příjmá.
Ottavio žádá Annu o ruku. Nemá úspěch. Anna si ho nevezme dokud nebude pomstěn její otec.
Giovanni (ve společnosti několika lehčích dam) večeří. (Po prvním chodu je pošle pryč) Objevije se Elvíra a žádá ho, aby změnil svůj život. Giovani se tomu vysměje a pošle ji pryč. Pokračuje ve večeři, ale k jeho překvapení se objevuje komturova socha. I ona ho vyzývá ke změně života. Giovanni prohlašuje, že jeho život se mu líbí takový jaký je a i přes určitou nervozitu (svoji, sluha z toho má vyslovenou hrůzu) příjmá komturovo pozvání na večeři. Pak se rozevře zem a Giovanni je pohcen plameny pekelnými.
Anna, Ottavio, Zerlina, Masseto a Elvíra přícházejí do domu dona Giovaniho a dozvídají se od Leporella co se stalo. Konstatují, že si to zasloužil a hodí se to k jeho stylu života. Pak říkají co mají v plánu - Elvíra zbytek života chce strávit v kláštěře, Masseto a Zerlina jdou povečeřet, Anna říká Ottaviovi, ať ještě rok počká a pak se vezmou (Ottavio je z toho trochu otrávený) a Leporello odchází do hospody hledat nového pána....
Kostými skvělé, děj skvělý, hudba suprová (Mozart je borec) a tak dále. Jednoduše řečeno to bylo výborné.
Trvalo mi dlouho se dokopat ke psaní, ale dnes už není kam odkládat, protože večer je další opera - Siegfried od Wagnera (a je sakra dlouhý). Opeře zdar! Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama