1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Jmelí? Ve jmelí jsou škrkny!

26. prosince 2011 v 19:44 | Ann |  Postřehy
Proč se líbat pod cizopasníkem? Proč si vzpomenu na nácky? A proč zrovna Loki?
Nemyslím, že by pověra s líbáním - ostatně jako většina pověr - byla alespoň trochu pravdivá. Když mě někdo políbí z pravé lásky, může to být snad kdykoliv a kdekoliv - ale proč proboha o Vánocích pod jmelím (kdy mi to blbý jmelí může každou chvíli spadnout do ksichtu)? Popravdě, naprosto jsem zapomněla na tuto pověru a vzpomněla jsem si na ni, až po přečtení několik článků na téma. Je to "zápaďácký" zvyk a mě nikdy nenadchl.
Pro mě jmelí znamená pohanské zvyky a odlišnou, ztracenou kulturu. Kelty, mystiku, doplňte si co chcete. Přiznávám, vyrůstala jsem na Asterixovi. A v pozdějších letech mi přichází na mysl Vera - byla to v podstatě ona, kdo mě přivedl k 2.s.v. a přivedla mě k ní přes nácky. Je to trochu zvláštní, ale byli to především oni, kdo jí zajímali (a mám takový dojem, že dál se příliš neposunula). Takže, to máme rituály na Wewelsburgu, opravdu řádně šáhlého Himmlera atd., nebudeme to moc rozebírat, když se to bere vážně, je to hrozné, a když se to nebere vážně, nutně to sklouzává k neserióznostem, které bych... Ale nic, nevšímejte si toho.
Jmelí je dobrý symbol Vánoc, tajemna, muckání se,.... a to jen proto, že je i v zimě zelený, stejně jako cesmína, která se mi ale líbí o dost víc. Přinejmenším není cizopasník. Nevím, proč by cizopasník měl být symbolem plodnosti a štěstí....
Další malý poznatek: když na jmelí bylo zajímavé to, že bylo v zimě zelené, proč by se mělo stříkat na zlato, stříbrno, měděno, na bordovo s třpytkami a já nevím na co. A také, údajně mělo přinášet štěstí tomu, kdo ho dostal, ne tomu, kdo si ho koupil!
A jmelím zabil Loki Baldera. Jeho starostlivá máti si u všech možných i nemožných existencí domluvila, že jimi Balder nebude moci být zabit, jen na jmelí zapomněla - samozřejmě, kdo by se bál jmelí. Loki toho využil-... No, bylo to tak nějak, ne? Severská mytologie, další oblast, o kterou se Vera dost zajímá, i když já v ní ten pravý zájem nenašla (samozřejmě, až na Wagnera).
O tom, že má souvislost i s křesťanstvím, jsem vůbec nevěděla. Ale internet je chytrý. Jinak bych se o to zřejmě vůbec nezajímala a nedozvěděla bych se tu zajímavou věc, takže vzdávám díky vybranému tématu. Ale... ne, to už není moje vlastní myšlenka.
Ve jmelí jsou škrkny. To si zapamatujte především. Já dám na Lenčinu radu a tudíž se mu vyhýbám. A vám bych to doporučovala také!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Juli (: Juli (: | Web | 26. prosince 2011 v 19:52 | Reagovat

Zvláštní, co z láskyplného jmelí dokáží vyždímat jiní...

2 MaQila MaQila | Web | 26. prosince 2011 v 20:19 | Reagovat

To jo no....

3 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 0:21 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama