1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

To nejlepší z Izraele

22. února 2012 v 19:56 | Ann |  Postřehy
Přemýšlela jsem, jak zpracovat svůj cestopis. Dospěla jsem totiž k názoru, že by se některým líbil. Zde je několik předních perel, které při zájezdu padly. Doplněno vlastními fotkami. (Měla to být reportáž, ale protože jsem reportáž v životě nepsala, vytvořila jsem tuhle zplácaninu.)


"Arabové sobě" - pohled z hradeb přes arabskou čvrť na Omarovu mešitu

Číslo 1: Jeden žebřík, bez kterého by to něšlo.
Žebřík je totiž trochu nedopatřením součástí historické památky a nesmí být sundán.
A jedny boty, které před branami jeruzalémskými visely už loni...

"Pořád tam visí!" - boty před Lví branou, už loni jsme je obdivovali

Číslo 2: Špinavá, studená, hnusná voda s nutriema = Jordán
První trable s madame Jaffa Gate (ostatní mí společníci jí říkali spíše Marfuša nebo Bachyně), neptejte se.
"Víš po čem tady šlapem?" "Ne." "Po 3x3 metrech starověké mozaiky."
"Lawrence* nejdříve zajímali Křižáci." "A potom ho zajímali Arabové." Ale ženské ho nezajímaly nikdy.
"Vlezem do Galilejskýho jezera?" "Když ne, tak se alespoň vyfotíme na břehu v plavkách." "To bude bezva, až si po letech nad fotkama budeme vzpomínat, že jsme tam fakt vlezli."


"Mrchy z Jordánu" - asi nutrie, byla jsem z nich úplně nadšenáRyba s. Petra - U Galilejského jezera je k mání tato specialita. Já jinak ryby moc nejím, ale tuhle mám ráda.

Číslo 3: Jsem prý strašný pohan!
(Stáli jsme u Zdi a kamarádka se snažila fotit mého taťku. Vztekala se, že to nejde, protože do záběru stále leze Doktor. Řekla jsem: "Tak jdeme zpátky a strčíme tam papírek 'Ať Doktor uhne' ", poněkud jsem šokovala.)
"O čem je tenhle odstavec?" "Jak Allenby* vešel do Jeruzaléma pěšky." "Aha, má mizerná angličtina mi říkala, že si zlomil nohu."
Už vím, proč se Západní zdi, říká Zeď nářků. Byla tam totiž jedna dáma, která to značně citově prožívala a vřeštěla na celou dámskou část. ("Nějaká hysterka." "Co se divíš, vždyť jsme u Zdi nářků.")

"Ostnatý drát na hradbách" - ostnatý drát je jeden z typických znaků arabské architektury.

Číslo 4: Podle Australanů se Ježíšek narodil v hospodě
Průvodkyně: "Styčný zadní důstojník?" "Chybí!"
"It's OK, she is 18," říká Bára a Arab za barem kulí oči. (Veře ve skutečnosti bude 18 až v březnu, ale místo svých 17 vypadá na 14, mimochodem, ten Arab byl vážně príma, ale byl to jediný muslim na hotelu)
Právě dozněly minarety a Češi si už dělají srandu: "Hlášení místního rozhlasu, našel se pes. Vepřové hody budou zítra na náměstí."
"Australský betlém" - Betlém, muzeum betlémů, ten australský u mě vede

Číslo 5: "Tak na tuhle ulici padaly rakety, když jsem tady byla", říká průvodkyně
Když už jsme u raket, nad ránem byla bouřka, vzbudila mě strašná rána, s Bárou jsme se pak názorově zcela shodly: "Jsem čekala, jestli se do 5 minut ozvou sirény a když ne, tak to byl hrom."
"Cesarea Přímořská" - moc hezké místo, snad se tam někdy vrátím až bude svítit slunce

Číslo 6: "Já nechci sůl z tvejch trenek!"
V Jeruzalémě byly 4°C a ležela BŘEČKA (slyšela jsem o české dezinformaci, která říkala něco o sněhu), pak jsme popojeli 30 kilometrů a koupali se v moři.

"Duhy nad Mrtvým mořem" - Vera říkala, že až o tom bude vyprávět, bude vypadat jako baron Prášil, asi jo, přeci jen - dvě duhy, z toho jedna trojitá...

Číslo 7: "Důvod mé cesty? Vždy jsem chtěl vidět pyramidy."
Ten den nás v pět vzbudily minarety, pak jsme usnuly a v sedm zvony kostela, pak jsme usnuly a v osm mobil.
Tel Aviv, trávník pod pětihvězdičkovými hotely a jinými mrakodrapy: bezdomovec škube suché listy palem a přikládá si je na ohýnek. "Možná protestuje proti špatné bytové politice." "Eh... tenhle asi ne."
"Bezdomovec z Tel Avivu" - ono to vlastně vtipné není, ale v tu jsme se klátili smíchy, není to vidět, ale nad ním jsou nejlepší hotely v Tel Avivu.

A protože mi nepřijde vhodné končit oním bezdomovcem, zde je malý přídavek: budovy, pod kterými měl svůj ohníček. Je to nádherné moderní město, je u moře, žije (= vše co chybí mému městu). Přirostl k srdci, až budu dost stará abych nešla do armády a budu mít pár milionů navíc, určitě si tam najdu bydlení! Miluju Tel Aviv!


PS: Pokud jste se někdo poznal, vězte, že jste se mi zasloužili o úžasný zájezd! Byli jste skvělí, doufám, že se ještě uvidíme, takže se nezlobte!
PPS: Nezmínila jsem spoustu věcí... budu to muset někdy doplnit dalším článkem... Třeba ty kšefty s mincema, nebo ten žebřík, nebo kára s obříma jahodama, nebo bílá holubice u Zdi... Určitě to musím doplnit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jannie Jannie | Web | 26. února 2012 v 20:32 | Reagovat

Vždycky když se řekne Izrael, představím si nevím proč teroristy :D Nevěděla jsem, že to může být tak zajímavé město. Děkuju za cestopis! Musím se tam někdy podívat. Co se týče bot, docela by mě zajímalo, kterému nešťastníkovi patří :D ryby mám moc ráda, takže tu na talíři bych si klíďo vzala :D Co se týče architektury, ostnatý drát? Dost divný typický znak. Spíše to tu zeď zohavuje. Na pláž bych určitě chtěla, ale máš pravdu, lepší by to bylo za slunečního svitu. Vypadá to že tam mají docela velké vlny.
Cestopis se ti moc povedl. Já byla nejdál v Chorvatsku, takže jsme ráda alespoň za tohle :)) Chtěla bych se podívat do tolika míst a dnes k nim připisuji i Izrael :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama