1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Ale proč vlastně...?

12. dubna 2012 v 18:38 | Ann |  Postřehy
Nechci vypadat jako nevděčník, nechci, aby si někdo myslel, že si nevážím volna, či národních tradic. Ale myslím, že v dnešních Čechách už Velikonoce nemají ten pravý, původní smysl. Já jen prostě...reptám...Má rodinka je těžce ateistická. A navíc si z tradic moc neděláme. Vajíčka máme nazdobená od minula a z různých akcí a pověšená na zlatici ve váze v kuchyni. Pomlázka je u nás, bohudík, téměř neznámý pojem. (Možná je to tím, že jsme v rodině tři ženské a jeden muž...ale nic...) Téměř, to ano. Vzpomínám si, že jako malá jsem chodila v davu kluků a dělala vyžírku v jiných domácnostech. Mimochodem, milé dámy, dobrou pomstou koledníkům je vejce, které jste přez noc nechali v octu, ale k ničemu vás nechci navádět, to vůbec ne. Dříve jsme Velikonoce obvykle trávili u tety. Tehdy nás mamka vodila po tamější přírodě, protože brzy ráno tam chodívají zajíci a schovávají čokoládová vajíčka. Rozhodla jsem se, že tenhle zvyk musím obnovit, až bude na řadě další generace.
Navzdory tomu, jak je naše rodinka ateistická, mám velmi osobní zkušenost s prostředím, od kterého se to vše odvíjí. Když jsem vyprávěla jedné mé, nábožensky dost založené, spolužačce, o tom, že jsme v Izraeli například courali Jeruzalémem po Křížové cestě, byla z toho celá pryč. Jenže ona taky šílela, že ty hlavní místa (třeba Betlém) mají ve spárech pravoslavní, kteří vůbec nemají vkus, jejich kostely jsou hnusné a přeplácané a tak dále. Já proti pravoslavným nic nemám, narozdíl od jiných křesťanů (řekněme od těch, které znám). Hold, to asi bude ta pravá křesťanská láska. Možná by bylo lépe věnovat více pozornosti tomu, co víra lidem říká, než tomu, zda se Panna Marie narodila v tomhle baráku, nebo v tom o dvacet metrů vedle.
Vlastně si nejsem tak docela jistá, co bych si o Velikonocích měla myslet. Sestra říkala, že ve Španělsku je celý týden volno, v pátek jsou obrovské ceremonie, ale v pondělí jdou lidi do práce. A to mi přijde trochu... Řekla bych, že pondělí by mělo být důležitější, než pátek. Pokud se tady najde nějaký teologicky zaměřený návštěvník, uvítám, když se mi to pokusí objasnit.
A co pouť? U nás máme pouť přímo před katedrálou. Nikam nemusíme chodit. Máme přeci atrakce a stánky přímo pod nosem, už stačí jen utrácet. Malé schéma mé návštěvy této ducha pozvedávající akce: je mi kosa, jdu na vláček, protože se mi nechce chodit v té zimě pěšky, začíná sněžit, sněží jako kráva, na zastávce se potkávám s kamarádkou, kvůli ní jsem tady, a vlastně obě jsme tu proto, že na pouť peníze dostaneme, zatímco na flákání se po kavárnách ne, projdeme si stánky, tuctové zboží, občas na sebe musíme hulákat, protože není slyšet slova, obejdeme pouť ještě jednou, odcházíme na vlak, dáme přednost teplu kavárny, až příliš pozdě si uvědomuji, že letos jsem nebyla ani na jediné přiblblé atrakci.
Kéž vy si vážníte Velikonoc více. Letos jsem očividně nebyla v té správné sváteční náladě. Je to tím počasím? Nebo jsem prostě cynická a nesnášenlivá? Asi to druhé - ostatně jako vždy. Asi začnu slavit Pesach...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vanessa Vanessa | Web | 12. dubna 2012 v 19:14 | Reagovat

užasný blog máš ;)

2 Terrie Terrie | 12. dubna 2012 v 21:28 | Reagovat

pěkný článek i blog, já si ale myslím že naše Velikonoční pondělí nemá křesťanský význam, je to z pohanských svátků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama