1) Žadatelé, pište prosím sem 2) Šestiplošník = výstraha

Day 1: Ikona

1. srpna 2012 v 19:06 | Ann |  Postřehy
Tak jsem se též nechala zlákat a pustila jsem se do toho, snad se mi podaří nějak se držet a pravidelně psát po celý ten měsíc. Jako oblíbenou knihu jsem vybrala Ikonu od Frederica Forsytha. Takže:
Bylo nebylo, jednou v Rusku...

Nejprve jsem se s Ikonou setkala jako s audio, taťka velmi často poslouchá namluvené Forsythy a já občas něco málo pochytím. Většinou mě ale ani nenapadlo, že bych si něco sama poslechla. Pak jsem slyšela úryvky z Ikony - jak Grišina vlákají do hospody plné Čečenů, nebo jak Míša Andrejev neuposlechne rozkaz náměstka ministra obrany a jede se svými tanky potlačovat převrat.
A řekla jsem si, že to musím slyšet celé. Přiměly mě k tomu především tyhle dva momenty. Poslechla jsem si to a pak ještě mnohokrát později. Později jsem sehnala i knihu.
Nevím přesně, co se mi líbí nejvíc. Zřejmě jsou to postavy, dokonale vybroušené a uvěřitelné charaktery - od Monka, bývalého amerického agenta a hlavního hrdiny, po profesora Kuzmina, soudního patologa. Velmi jsem si oblíbila oba tankisty, strýčka Kolju i Míšu a spoustu jiných naprosto neuvěřitelně perfektních charakterů. On i takový Grišin se mi svou propracovaností a myšlenkovými pochody velmi líbil. (A to je to svině prvního kalibru!)
Zápletka je taková, že ve zbídačeném Rusku se v roce 1999 chystá k volbám a favoritem je poněkud příliš pravicový Igor Komarov ("Jak moc je podle vás na pravo?" "Nemám ponětí, řekl bych, že hodně..." "Je tak na pravo, že nám padá z politické mapy."), kterého však lidi milují. Jenže jeho tajemník zapomene na stole dokument s jeho hlavními plány, až se stane prezidentem vší Rusi. A ten dokument najde uklízeč a namátkou se do něj podívá. Jenže jelikož uklízečova pěstounka byla židovka, vůbec se mu nelíbí, co je tam psané. A tak dokument ukradne. První část knihy zároveň prolíná osud jednoho amerického agenta a čtyř Rusů, které v 80.letech získal ke spolupráci. Nakonec všechny čtyři dostali a kdo je dostal na povel, či spíše k výslechu? Plukovník Grišin, který o mnoho let později řídí ochranku budoucího prezidenta. Teď jde o to, aby se ti dva k moci skutečně nedostali.
Může se zdát, že je toho v Ikoně trochu příliš, zvlášť první část je velmi náročná, protože je tam nejen o tom, co se děje s Manifestem (jak putuje do Anglie a pak i do USA), ale i cesty do Monkovy minulosti (u těch jsem velmi často ztrácela přehled, jaký že je vlastně rok). To se ale docela dá. Druhá polovina knihy nemá chybu. Mou nejmilejší částí asi (konkurence tu je ve spoustě jiných skvělých scén) je, jak tanky Tamanské jedou na Moskvu. A nutno říci, že i když závěr se docela předpokládat dá, myslím, že překvapí, přinejmenším je tam jedna věc, která překvapí každého. *úšklebek*
Takže, jak jinak, vřele doporučuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama